Zwiedzanie Browaru w Zwierzyńcu

Browar w Zwierzyńcu, ul. Browarna 7

Na zwiedzanie browaru w Zwierzyńcu wybraliśmy się rok temu, pod koniec kwietnia, bo akurat ruszył sezon turystyczny. Fajnie czasem pobyć turystami na własnym terenie, bo chociaż oboje pochodzimy z Roztocza, a w Zwierzyńcu bywamy często, to w starym browarze, który obecnie funkcjonuje jako muzeum, byliśmy po raz pierwszy.

Chociaż w starym browarze nie warzy się już piwa, to browar w Zwierzyńcu wciąż funkcjonuje i ma się całkiem dobrze. Po drugiej stronie ulicy w nowym zakładzie produkcyjnym zwierzynieckie piwo warzy Perła Browary Lubelskie S.A.

browar zwierzyniec

 

ZWIEDZANIE BROWARU W ZWIERZYŃCU – NIEZBĘDNE INFORMACJE

Zwiedzanie musi poprzedzić rezerwacja terminu za pośrednictwem strony internetowej oraz zakup cegiełki o wartości 10, 20 lub 50 zł na terenie browaru w Zwierzyńcu. 

W maju, czerwcu i  we wrześniu zwiedzanie możliwe jest od piątku do niedzieli. W lipcu i sierpniu browar można zwiedzać od środy do niedzieli. Przez cały czas obowiązują godziny 10.00-16.00. 

 

BROWAR W ZWIERZYŃCU – MUZEUM

Przed browarem ustawionych jest kilka tablic informacyjnych przedstawiających w skrócie jego historię. Browar powstał na początku XIX wieku, gdy prym wiodły angielskie piwa, i właśnie do warzenia tego rodzaju piwa został przystosowany. Pierwszym piwowarem był Anglik o nazwisku Millard. Z zewnątrz browar prezentuje się bardzo ładnie, pomimo tego, że był dwukrotnie odbudowywany po zniszczeniu w wyniku pożaru oraz w trakcie II Wojny Światowej.

Po browarze oprowadza przewodnik. W środku jest kilka istotnych punktów zwiedzania:

  • sala edukacyjna, w której zostaje przedstawiona szczegółowa historia browaru
  • warzelnia, czyli serce browaru
  • kolejna sala edukacyjna, w której dowiecie się więcej o tym, z czego powstaje piwo
  • sala z kadziami filtracyjnymi, w której dowiecie się m.in.: jak powstaje brzeczka?
  • fermentownia
  • degustacja piwa z browaru Zwierzyniec

Podczas zwiedzania można zbierać też karteczki z najważniejszymi informacjami o browarze.

browar zwierzyniec

 

PIJALNIA PIWA ZWIERZYNIEC

Na terenie browaru, a właściwie obok niego jest urocza pijalnia piwa. Latem to naprawdę oblegane miejsce przez turystów i według mnie – świetny chwyt marketingowy. O ile nie każdy zechce zwiedzać browar, o tyle mało kto odmówi sobie zimnego piwa prosto z kija w słynnym Zwierzyńcu. Rok temu dostępne były: Zwierzyniec Pils i Ordynackie (6 zł) oraz Witbier i Rauchbier (7 zł). Dwa ostatnie niedostępne są w wersji butelkowej, więc tym bardziej warto ich spróbować, bo są całkiem udane (oceniając je na tle innych piw koncernowych).

 

JEŻELI WYBIERACIE SIĘ NA ROZTOCZE, TO KONIECZNIE ZAPISZCIE SOBIE NA LIŚCIE WIZYTĘ W TYM BROWARZE! 

 

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x