Ścieżka Dąb Dominik – Poleski Park Narodowy

Ścieżka „Dąb Dominik”, kol. Łomnica/Łomnica.

Ścieżka Dąb Dominik to jedna z najchętniej odwiedzanych tras w Poleskim Parku Narodowym. Jednocześnie jest to najkrótsza trasa, którą mogą zwiedzać turyści, poza tymi zlokalizowanymi na terenie Ośrodków w Starym Załuczu oraz Urszulinie i skierowanymi do dzieci.

Inne miejsca z cyklu „Polecam Lubelskie” – TUTAJ.

Ścieżka Dąb Dominik

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Ścieżka ma dwa warianty: krótszy – ok. 2,5 km (wejście i wyjście w tym samym miejscu) oraz dłuższy – ok. 3,5 km (zakończenie trasy w Jamnikach)
  • Krótszy wariant ścieżki jest udostępniony dla osób niepełnosprawnych i rodzin z wózkami dziecięcymi
  • Trasa jest mieszana: częściowo przebiega leśną ścieżką, a częściowo pokonuje się ją drewnianymi kładkami
  • Wejście na ścieżkę jest płatne. Bilety można nabyć w Ośrodkach w Urszulinie lub w Starym Załuczu – szczegóły TU lub online (polecam) – TU
  • Ścieżka dostępna jest przez cały rok

Do Poleskiego Parku Narodowego wybraliśmy się w maju. Trafił nam się piękny i słoneczny dzień, więc spragnieni wolności po prawie dwóch miesiącach izolacji, postanowiliśmy wybrać się na spacer leśnymi ścieżkami. Oczywiście nie tylko my mieliśmy podobny plan, bo mimo wczesnej godziny parking był pełen samochodów. Na szczęście leśna trasa pozwoliła zachować dystans od innych przechodniów (zalecenia na czas pandemii koronawirusa).

KRÓTSZA TRASA

Od razu byliśmy zdecydowani na krótszy wariant ścieżki, bo zabraliśmy ze sobą Maję, więc nie chcieliśmy później wracać z nią poboczem drogi na trasie Jamniki – Kol. Łomnica. Dodatkowo ta trasa polecana jest dla rodzin z wózkami. Maja co prawda szła pieszo, ale miała za to wózek dla lalki.

Niestety nie wszyscy zwracają uwagę na oznaczenia, więc w drodze powrotnej na kładkach mijaliśmy się z osobami, które dopiero rozpoczynały spacer.

Największą atrakcją ścieżki dydaktycznej „Dąb Dominik” jest zarastające Jezioro Moszne. Po drodze do niego mijaliśmy:

  • tytułowy dąb szypułkowy, który na cześć prof. dra hab. Dominika Fijałkowskiego nazwę „Dominik”
  • pszczelą chatkę, w której mieszkają leśne pszczoły
  • różne typy lasów: grądy, olsy i drągowiny sosnowe
  • torfowisko przejściowe, w którym można dopatrzeć się rzadkich roślin
  • królestwo karłowatych sosen

Jezioro Moszne jest przejrzyste, dzięki czemu widzieliśmy niejedną ławicę młodych ryb. Wśród gatunków podobno są m.in.: liny, karasie pospolite, karasie srebrzyste oraz karpie. Dno jeziora jest bardzo muliste, a jego powierzchnia sukcesywnie zarasta. Warto jednak spędzić na pomoście trochę czasu i poobserwować piękno natury.

Droga powrotna to głównie kładki. W pewnym momencie rozwidlają się dzięki czemu możemy wybrać trasę powrotną w stronę parkingu lub pójść dalej w stronę miejscowości Jamniki. Jak dowiedziałam się z informacji na stronie internetowej PPN po drodze można wtedy dodatkowo zobaczyć bór bagienny i torfianki.

Obok parkingu jest duża altana, gdzie można zrobić sobie mały piknik. Jest też miejsce na zrobienie ogniska. My zamówiliśmy zestaw piknikowy w restauracji „Spokojna 2” i zabraliśmy ze sobą.

ścieżka dąb dominik

POLECAMY!

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x