Winnica Lipowiec

Pewnie niewiele osób na Roztoczu wie, że w Lipowcu (gm. Tereszpol) od 2008 roku istnieje winnica „Pasja Roztocza”. Sama dowiedziałam się o niej zaledwie rok temu, z artykułu, który znalazłam w Internecie. Ze swojej rodzinnej miejscowości mam do Lipowca tylko kilkanaście kilometrów. Postanowiłam na własne oczy przekonać się, w jakich warunkach można prowadzić polskie winnice.

Po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie, bez większych problemów trafiliśmy na teren agroturystyki „Polana”, którą od 2002 roku prowadzi małżeństwo Elżbieta i Wojciech Popko. Trzeba przyznać, że teren jest naprawdę piękny. Duża działka, na wzniesieniu, z której roztacza się bardzo ładny widok na okolicę. Jest cicho i spokojnie, więc fani takiego odpoczynku na pewno będą zachwyceni. Ci bardziej aktywni mają stąd świetną bazę wypadową na całe Roztocze.

 

FotorCreated3

 

W 2008 roku, by wyróżnić się na tle innych gospodarstw agroturystycznych, właściciele postanowili wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu i posadzić 60 sztuk winorośli, jako atrakcję dla gości. Obecnie na skarpie pomiędzy dwoma domkami do wynajęcia rosną zarówno winorośle do jedzenia (odmiana Nero i Fenix – również do win deserowych), jak i część winnych krzewów przeznaczona tylko do produkcji wina (głównie odmiana Dornfelder). Pierwsze wino uzyskali właśnie z tej ostatniej odmiany w 2009 roku. Od tej pory zaczęli poważnie interesować się sztuką uprawy winorośli i produkcją wina, a wiele informacji dostarcza im znajomy, który od wielu lat pracuje w jednej z niemieckich winnic (okolice Bingen).

 

FotorCreated2

 

Na innym, oddalonym trochę od agroturystyki zboczu rosną pozostałe winne krzewy: Riesling, Solaris, Johanniter (wina białe), Cabernet Cantor i Acolon (wina czerwone). Obecnie rośnie u nich ok. 1200 szt. winorośli. Wino białe z odmiany Solaris jest dobre do picia po zaledwie 3 miesiącach, nie powinno być też przechowywane dłużej niż 3 lata. Oprócz białego, właściciele winnicy produkują również czerwone wino wytrawne głównie ze wspaniałej odmiany Dornfelder. Tego ostatniego mieliśmy okazję spróbować – naprawdę pyszne wino, o pięknej, głębokiej barwie. Ładna i prosta etykieta z napisem Winnica Lipowiec i odmianą winnego krzewu również zasługuje na plus.

 

DSC_0043

 

Właściciele winnicy ciągle poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, m.in. podczas spotkań Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Ich wina zostały bardzo dobrze ocenione przez niemieckich winiarzy, zdobywają również uznanie u ekspertów w Polsce. W głosie pani Elżbiety, która oprowadziła nas po swoich włościach słychać prawdziwą pasję i zaangażowanie.

Bez problemu można umówić się na zwiedzanie winnicy i degustację. Oczywiście zachęcam do dłuższego urlopu, skorzystania z możliwości wynajmu domku lub pokoju i zwiedzenia naszego pięknego Roztocza.

Agroturystyka Polana i Skarpa: WWW

Adres: Lipowiec 185, gm. Tereszpol.

Telefon: 600 338 318

 

FotorCreated

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x