Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

Jedna z niewątpliwych atrakcji wschodniego Podlasia to Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce. Przejazd przed Puszczę Białowieską do stacji nad jeziorem Topiło (11 km) to ciekawe przeżycie, więc koniecznie trzeba umieścić go na swojej „liście przeżyć”. My w trasę wybraliśmy się z naszą trzylatką i pomimo początkowych obaw, jak wytrzyma godzinną trasę w jedną stronę to było super.

Wydawać by się mogło, co może być ciekawego w przejażdżce przez Puszczę Białowieską, ale wierzcie mi, że warto pojechać. Spokojna trasa, przez piękną Puszczę do jeziora Topiło w samym jej sercu to gwarantowany odpoczynek i rozrywka dla dzieci. Maja z zainteresowaniem i spokojem przebyła trasę w obie strony, a na miejscu postoju miała czas się wybiegać i pobawić na placu.

Nie martwcie się o posiłek – podczas postoju można zakupić zarówno gotowe jedzenie i picie, jak i kupić kiełbaski, które samodzielnie upieczecie przy ognisku.

Inne wpisy z naszego wyjazdu na Podlasie znajdziecie TUTAJ.

Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

Mimo wybrania się na przejażdżkę kolejką na tygodniu, w raczej pochmurny lipcowy poranek, to nie brakowało chętnych, którzy podobnie jak my byli akurat w okolicy. Wagony szybko się zapełniły, oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się te z siedzeniami, ale my wybraliśmy ostatni przedział, który widzicie na zdjęciu powyżej. Mieliśmy dużo miejsca i wielkie okna. Na trasę warto zabrać coś do picia i do przegryzania – nigdy nie wiadomo, kiedy najmłodszy członek rodziny zgłodnieje. Nie ma też problemu z zabraniem wózka czy roweru.

Cała wycieczka trwa ok. 3 godzin (trasa w jedną stronę 1 godz. i do tego 1 godz postoju), ale czas mija naprawdę szybko. Podczas całej podróży była przyjemna, radosna atmosfera. Nikt się nigdzie nie spieszył, każdy rozglądał i podziwiał piękny teren Puszczy Białowieskiej.

Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

Powyżej widzicie piękną panoramę jeziora Topiło, która roztacza się po kilku krokach od wyjścia z wagonu. Warto przejść się również kawałek dalej, gdzie można zobaczyć stary pomost. Zdjęcia wychodzą tutaj bajeczne, akurat jak dojechaliśmy to pogoda się poprawiła i wyszło słońce.

Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

WĄSKOTOROWA KOLEJKA LEŚNA W HAJNÓWCE – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Odjazd: Nadleśnictwo Hajnówka, ul. Kolejki Leśne 12 w Hajnówce

Ceny biletów: normalny – 30 zł / ulgowy – 20 zł / przewóz roweru, psa – 5 zł / bezpłatnie – dzieci do 4 roku życia włącznie.

Trasy oraz harmonogram przejazdów:
Hajnówka – Topiło (min. 40 osób) / Hajnówka – Dolina Leśnej (min. 20 osób).
– w okresie od 12 maja do 30 czerwca – w każdą sobotę o godz. 10:00 i 14:00
– w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia – w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę  o godz.10:00 i 14:00
– w okresie od 1 września do 29 września – w każdy czwartek i sobotę  o godz. 10:00 i 14:00.
Dodatkowo: od 28 kwietnia do 6 maja – codziennie o godz. 10:00 i 14:00 / 1 czerwca  o godz. 10:00 i 14:00 / 15 sierpnia o godz. 10:00 i 14:00

 

Wąskotorowa Kolejka Leśna w Hajnówce

STACJA – TOPIŁO

Na stacji jest bar Ostatni Grosz, gdzie można zaopatrzyć się jedzenie i coś do picia. My akurat zamówiliśmy pierwszą tego dnia kawę oraz herbatę dla Mai, a także chleb ze smalcem, smażony chleb litewski i ciasto marcinkowe (to nie tradycyjny podlaski Marcinek!). Bez problemu kupicie tu piwo, kwas chlebowy, a nawet coś mocniejszego. W sklepiku są też litewskie produkty i kiełbasa na ognisko.

Jak widać na zdjęciu poniżej – jest klimat! 

jezioro Topiło

jezioro Topiło

W okolicy stacji Topiło jest świetnie przygotowana infrastruktura dla turystów: wiaty, miejsca na ognisko, Skansen Kolejki Wąskotorowej oraz wcześniej wspomniane jezioro. Do tej spokojnej osady można dojechać również rowerem i samochodem. I mogłoby się wydawać, że to niewiele, a jednak! Piękne miejsce na odpoczynek i podziwianie natury.

POLECAMY! 

4 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x