Czyszczenie i pielęgnacja grilla

Odpowiednie czyszczenie i pielęgnacja grilla to podstawa, jeżeli chcemy by służył nam długo, a przygotowywane na nim potrawy miały odpowiedni smak i aromat. Dodatkowo czysty grill to również kwestia odpowiedniej estetyki.

Nie ma się co oszukiwać – nikt nie chciałby jeść jedzenia przygotowywanego na brudnej patelni czy w zapieczonym piekarniku. Podobnie jest z grillem. Zabrudzony pozostałościami tłuszczu i jedzenia ruszt nie będzie zachęcał do przygotowywania posiłków, a już zwłaszcza zapraszania gości. Warto więc odpowiednio zadbać o niego, zarówno po każdym użyciu, jak i po zakończeniu sezonu.

*Wpis powstał we współpracy z marką Weber.

Czyszczenie i pielęgnacja grilla

DWA PROSTE SPOSOBY NA UTRZYMANIE W CZYSTOŚCI GRILLA MARKI WEBER:

  • czyszczenie grilla po każdym użyciu
  • chronienie grilla przed zjawiskami atmosferycznymi

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA GRILLA

Jeśli chodzi o czyszczenie grilla to należy to robić po każdym użyciu – tylko dzięki temu mamy pewność, że uda nam się doczyścić ruszt łatwo, a całość będzie się dobrze prezentować. Przede wszystkim narzędzia i środki do czyszczenia należy dobierać odpowiednio do rodzaju grilla i materiału z jakiego został wykonany. Marka Weber ma dedykowane środki do czyszczenia rusztów, emalii czy stali nierdzewnej. Jeszcze inny zestaw jest potrzebny w przypadku grilla gazowego czy elektrycznego (tu idealnie nada się środek do czyszczenia grilli z serii Q i Pulse).

Grille Weber posiadają właściwości samoczyszczące, co bardzo ułatwia utrzymanie czystości rusztu. Wystarczy rozgrzać grill do wysokiej temperatury, żeby wypalić resztki jedzenia. Następnie z gorącego rusztu łatwo już usunąć pozostałości za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych szczotek.

Oczywiście należy zaopatrzyć się jeszcze w odpowiednie narzędzia, które pozwolą na odpowiednie rozprowadzenie środka do czyszczenia, a jednocześnie usunąć pozostałości jedzenia i tłuszczu z naszego grilla. Tu bardzo dobrze sprawdzi się specjalna gąbka, a do delikatnych części grilla – ściereczka Weber z mikrofibry. Bardzo ważnym i skutecznym narzędziem są też szczotki z włosiem ze stali szlachetnej, które znakomicie czyszczą, a jednocześnie nie uszkadzają emalii porcelanowej. Dzięki różnym rodzajom szczotek możemy dobrać je tak, by docierały w każdy zakamarek naszego sprzętu.

PAMIĘTAJ:

  • O regularnym czyszczeniu oraz wymianie tacki na tłuszcz – zapobiegnie to ryzyku zapalenia się nagromadzonego tłuszczu
  • O przepalaniu rusztów w wysokiej temperaturze! W razie potrzeby dodatkowo użyj szczotki lub środków do czyszczenia rusztu marki Weber
  • Że żeliwo czyści się tylko ręcznie – nigdy nie wkładaj żeliwnych elementów do zmywarki!
  • Żeby odpowiednio dobierać środki do czyszczenia: inne są przeznaczone do emalii, a inne do stali nierdzewnej czy grilla gazowego/elektrycznego

Czyszczenie i pielęgnacja grilla

CHRONIENIE GRILLA PRZED ZIMĄ I NIEPOGODĄ

Grill należy również chronić przed ujemną temperaturą oraz deszczem i wiatrem. Przede wszystkim po sezonie grill powinien być porządnie wyczyszczony i schowany w bezpiecznym miejscu np. piwnicy czy garażu. To uratuje go przed złym wpływem mrozu. W sezonie można korzystać np. z pokrowców, które ochronią go przed deszczem. W tym czasie może znajdować się na zewnątrz, ale najlepiej w osłoniętym od wiatru miejscu, by nie miał możliwości się przewrócić. Oczywiście dobrej jakości powłoka i jej odpowiednia pielęgnacja chroni przed rdzą, ale wgniecionych elementów nie da się już naprawić.

Fajnym rozwiązaniem dla grilli przenośnych jest zaopatrzenie się w torbę, która również będzie chroniła go przed uszkodzeniami i ułatwi transport. Marka Weber ma dwie torby do grilli gazowych i węglowych Go-Anywhere  oraz grilli z serii Smokey Joe.

Czyszczenie i pielęgnacja grilla

 

Jeżeli odpowiednio zadbamy o nasz grill to będzie nam dobrze służył przez wiele lat.

Czyszczenie i pielęgnacja grilla

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x