Pokochaj olej rzepakowy – warsztaty

Nie ukrywam, że gdy zgłaszałam przepis do konkursu „Pokochaj olej rzepakowy na Wielkanoc” nie miałam nadziei na główną nagrodę, czyli warsztaty z Grzegorzem Łapanowskim (chociaż wejściówek było aż 20!). Jednak los, a właściwie jury konkursu chciało inaczej i 20 maja po raz pierwszy miałam okazję poznać Food Lab Studio w Warszawie.

Piękne wnętrze, przygotowane tematycznie – aż chciało się brać no pracy. Na zmęczonych podróżnych i lokalsów, którzy nie zdążyli zjeść śniadania, czekał zastawiony stół oraz spory wybór napoi. Każdy zdążył się posilić i porozmawiać z dawno niewidzianymi znajomymi. Dla mnie to była również okazja do poznania nowych osób, bo przyznam szczerze, że kojarzyłam tylko 2-3 osoby z całej grupy.

Początek należał do Grzegorza Łapanowskiego – ależ on potrafi opowiadać o jedzeniu! Bardzo przyjemnie słuchało się jego spostrzeżeń i doświadczeń w pracy z olejem, i tłuszczami w ogóle. Pokrótce przedstawił nam jakie będzie menu i jak zostaniemy podzieleni.

Szybko wzięliśmy się do pracy, szefowie nadzorowali pracę, pilnowali i wydawali polecenia – jednym słowem każdy wiedział co ma robić.

Rozpoczęła się wydawka przystawek, a za nimi pierwszych dań. Troche pokazu było przy smażeniu polędwicy z dorsza i steku. Na koniec musiał być deser: oczywiście czekały na nas pyszne i dobrze nadziane pączki.

pokochaj olej rzepakowy

pokochaj olej rzepakowy

Powyżej widzicie efekt naszej pracy:

  1. Spring rollsy ze świeżo zrobionym, domowym majonezem, ziołami, liśćmi nasturcji i bratkami.
  2. Śledź z olejem rzepakowym i olejem szpinakowym, piklowaną czerwoną cebulą i dressingiem.
  3.  Dorsz smażony na głębokim oleju w cieście naleśnikowym, podany z kolorowym majonezem, chipsami z topinamburu i pietruszki oraz świeżą kolendrą.
  4. Mój prywatny hit: Smażony dorsz, blanszowane szparagi, karmelizowane pieczarki, majonez oraz pasternak. Niebo w gębie!
  5. Rostbef sous vide przygotowany przed warsztatami (55°C, 2 godziny). Został wysmażony dla dodania smaku, podany z puree z pietruszki z oliwą truflową, młodymi liśćmi botwinki, kaparami, sałatą rzymską z olejem rzepakowym, ziołami i sokiem z cytryny. Te smaki uzupełniła piklowana cebula, szczypior i idealny sos długo gotowany na kościach cielęcych z winem.
  6. A na deser były pączki.

 

Jednym słowem bardzo przyjemne i przede wszystkim smakowite warsztaty. Dużo pracy na produkcie i intensywne działanie – to lubię!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x