XIV Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna

W niedzielę 3 grudnia odbyły się XIV Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna w Jakubowicach Konińskich k. Lublina. Skorzystałam z możliwości objęcia imprezy patronatem medialnym i wzięcia w niej udziału razem z zaproszonymi gośćmi, wśród których pojawili się samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele lubelskich uczelni i przedsiębiorcy. Najważniejszym elementem wydarzenia był konkurs na najlepszą potrawę z ryb, do którego zgłosiło się 23 uczestników w trzech kategoriach: gospodarstwa rybackie, koła gospodyń wiejskich i szkoły oraz restauracje.

W jury zasiedli: Grzegorz Kapusta (Wicemarszałek Województwa Lubelskiego), Mariusz Deckert (Prezes Radio Lublin), Ryszard Montusiewicz (Dyrektor Telewizji Polskiej o/Lublin), Krzysztof Urbaś (Wójt Gminy Niemce), Krzysztof Adamkiewicz (Dyrektor Wielkopolskiego OR ARiMR), Paweł Wielgosz (Prezes Polskiego Karpia), Grzegorz Skrzecz (Medalista Mistrzostw Świata i Europy w boksie) oraz Sebastian Wątroba (aktor).

 

Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna

 

Przede wszystkim Dwór Anna należący do Anny i Kazimierza Gajków sam w sobie jest wielką atrakcją. XVI-wieczny dwór obronny został wspaniale odrestaurowany, przywrócono mu jego zabytkowe wnętrza i przeznaczono do pełnienia funkcji hotelowo-restauracyjnej. Warto również obejrzeć wyjątkowe, renesansowe „włoskie ogrody”. Bardzo chętnie wrócę tam kiedyś, by lepiej poznać historię i same wnętrza. 

 

Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna

 

W tym roku po raz pierwszy oprócz wybrania najlepszej potrawy, jury postanowiło nagrodzić najładniejsze stoisko. W czasie trwania obrad na „górze”, uczestniczy mogli próbować przygotowanych dań i przysmaków. Było tego bardzo dużo, zwłaszcza, że Dwór Anna również przygotował kilka propozycji poza konkursem.

Na stoiskach pojawiło się m.in.: sushi z wędzonym karpiem, mus z pstrąga tęczowego czy sandacz w sosie kurkowym. Zaskoczeniem z pewnością była również kiełbasa z karpia czy pyszne gołąbki z rybnym farszem. Większość przysmaków możecie podziwiać na zdjęciach. Bardzo cieszy mnie tak duża różnorodność i kreatywność w przygotowywaniu rybnych dań. W końcu to właśnie Lubelszczyzna jest przodownikiem w hodowli karpia w Polsce, chociaż również inne gatunki ryb dobrze u nas mają. Miejmy nadzieję, że przełoży się to w końcu na spożycie ryb wśród Polaków.

 

Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna

 

WYNIKI KONKURSU:

 

W kategorii gospodarstwa rybackie:

  1. Gospodarstwo Rybackie Bełżec za pierogi z karpia,
  2. Gospodarstwo Rybackie Dolina Huczwy za marynowanego szczupaka,
  3. Gospodarstwo Rybackie Rejowiec za rybne gołąbki w sosie śliwkowo-pieczeniowym.

W kategorii koła gospodyń wiejskich i szkoły:

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Moszczance za różę z karpia.
  2. Zespołu Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli za pistacjowy pasztet z pstrąga,
  3. Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu za pulpety z pstrąga w sosie retro.

W kategorii restauracje:

  1. Zaścianek Polski z Siedlec za budyń z pstrąga,
  2. Hotel i Restauracja Piano w Lublinie za mus z pstrąga tęczowego z lnianymi chipsami,
  3. Pensjonat Kazimierski w Kazimierzu Dolnym za roladkę z karpia z boczkiem, czarną soczewicą i chipsem z jarmużu.

 

Podczas dożynek został też przyznany puchar marszałka województwa lubelskiego, który otrzymał Andrzej Kalita z Gospodarstwa Rybackiego Dolina Huczwy oraz nagroda dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie za najładniejsze stoisko, która trafiła do Koła Gospodyń Wiejskich „Kobiety z Pasją Ulan Majorat”.

 

Ogólnopolskie Dożynki Rybackie w Dworze Anna

 

To bardzo ważna i ciekawa inicjatywa, właścicielom Dworu Anna gratuluję tak wieloletniej i owocnej realizacji pomysłu, a wszystkim uczestnikom konkursu powodzenia w przyszłym roku! 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x