Projekt „Kuchnia historyczna”

Pomysł na projekt „Kuchnia historyczna” powstał kilka miesięcy temu. Mój Mąż po raz drugi był organizatorem uroczystości związanych z Likwidacją Klasztoru i Gimnazjum w Radecznicy oraz II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej. Domyślacie się wiec, że trzeba było pójść w historię. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie nawiązywało do tamtych czasów, przypominało smaki proste i regionalne. Chciałam wesprzeć się źródłami historycznymi, niestety nie znalazłam żadnej publikacji, w której byłaby charakteryzowana kuchnia z tego okresu (1939-1950). Postanowiłam, że porozmawiam z kombatantami, babcią i każdym, kto może coś pamiętać. Ostatecznie wyłoniła się z tego wizja prostej kuchni, która była o tyle łatwiejsza, że na wsi wiele składników można było wyhodować samemu. Podstawą były ziemniaki, kasze, mleko, mąka, zboża, warzywa oraz mięso.

 

DSC_4245

 

Do współpracy zaprosiłam moją koleżankę Dorotę, która prowadzi bloga Sierotka Marysia w kuchni. Wspólnie zdecydowałyśmy o ostatecznym menu, które prezentowało się następująco:

 

  •  Pieczone ziemniaki z zsiadłym mlekiem
  • Placki z fajerki
  • Zupa szczawiowa
  • Chleb na zakwasie
  • Amoniaczki
  • Dodatki: ogórki kiszone, dżem wiśniowy i powidła śliwkowe

 

Dodatkowo na naszym stoisku można było spróbować staropolskiej nalewki wiśniowej i nalewki z kwiatów czarnego bzu.

 

DSC_4254

 

Dzień był naprawdę upalny, a my w strojach z „epoki” nie miałyśmy łatwo 🙂 Ostatecznie uważam, że projekt odniósł sukces – usłyszałyśmy kilka historii oraz zapewnienia, że nasze dania przywołują wspomnienia sprzed lat. Przy okazji udało mi się poznać przepis na placki z fajerki, który do tej pory znała tylko moja babcia. Mam zamiar dalej zbierać informacje odnośnie kuchni z tego okresu i może jeszcze nieraz zrealizować ten projekt. Dorocie bardzo dziękuję za obecność i pomoc!

Autorem zdjęć jest Ryszard Kapłon.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
gin
gin
8 lat temu

Bardzo ciekawy projekt 🙂

Edyta
8 lat temu
Reply to  gin

Dzięki! 🙂

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x