Muzeum Techniki Młynarskiej (dawny młyn miejski) w Namysłowie

Podczas naszego urlopu na Dolnym Śląsku sporo czasu spędziliśmy w Namysłowie. Dzięki naszemu znajomemu mogliśmy zwiedzić niektóre, niedostępne dla turystów (zwiedzanie jest tylko dla grup zorganizowanych) zabytki tego miasta. Poza Bramą Krakowską, z której roztacza się piękny widok na całe miasto, nasz przewodnik zaprowadził nas też do dawnego młyna miejskiego, w który ma mieścić się Muzeum Techniki Młynarskiej (niestety jeszcze zamknięte).

 

DSC_0518

 

Dawny młyn znajduje się przy ulicy Piastowskiej w obrębie murów miejskich. Obecny budynek pochodzi z początków XX wieku, ale już od XV wieku w tym miejscu mieli się mąkę. Młyn został postawiony na tzw. Wyspie Młyńskiej, a zasilany był wodą z dopływu Widawy – zwaną Młynówką. Dziś napędza go prąd.

 

Młyn przestał być użytkowany w 1996 roku i dopiero w 2011 roku miasto ponownie zainteresowało się wyspą i samym budynkiem. Obecnie jest on po pełnej rewitalizacji, niestety do otwarcia zostało jeszcze trochę czasu. W środku znajdują się odrestaurowane pomieszczenia oraz szereg zabytkowych sprzętów i maszyn z przełomu XIX i XX w. Na zdjęciach możecie zobaczyć kilka z nich. Nasz przewodnik zapewniał, że są w pełni sprawne i w każdej chwili mogą wrócić do pracy. W dalszych planach jest prowadzenie pokazów produkcji mąki i chleba. Zwłaszcza ten punkt wydaje mi się interesujący – warto by miasto zwróciło uwagę na siłę lokalnych produktów i zalety regionu. A gdzie można się tego lepiej uczyć niż w miejscach, które są żywą lekcją historii? Pomieszczenia po mieszkaniu młynarza pozostają na razie puste, może kiedyś właśnie tam będą prowadzone zajęcia dla dzieci?

 

pizap.com14455368339211

 

Podczas wycieczki polecam zwrócić uwagę na detale – jest na co popatrzeć.

 

pizap.com14455378576381

 

Osoby zainteresowane zwiedzaniem powinny zwrócić się do pracowników Izby Regionalnej w Namysłowie (ul. Szkolna 2).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta Szyndlarewicz
Jolanta Szyndlarewicz
8 lat temu

My ciągle czekamy na otwarcie, bo akurat tworzymy za mała grupę …. 🙂 …. do Namysłowa mam 7 km raptem, ale śmieję się, że mam go na co dzień, więc dla mnie nie stanowi on już żadnej atrakcji …. fajnie, ze inaczej jest w oczach innych osób:) pozdrawiam

1
0
Would love your thoughts, please comment.x