Opiekacz do kanapek to niepozorne urządzenie, dzięki któremu w kilka minut możemy przyrządzić ciepły posiłek. Czy wartościowy? Możemy się postarać, żeby właśnie taki był – ponieważ to, co włożymy do środka, nie musi być pszennym chlebem z plasterkiem sera.
W naszym błyskawicznym poradniku podpowiadamy, jakie tosty nie tylko zaspokoją nasz apetyt, ale także będą zawierały pożyteczne dla naszego zdrowia składniki.
Opiekacz do kanapek czy toster do grzanek – podstawowe różnice
Zanim jednak przejdziemy do tej smaczniejszej części naszego poradnika, musimy wyjaśnić sobie, czym jest toster, a czym opiekacz do kanapek. Bywa, że obie nazwy stosowane są zamiennie, mimo że są to zupełnie różne urządzenia.
Chrupiące grzanki…
Toster do kanapek to sprzęt, który pozwala na przyrządzenie chrupiących grzanek. Są to pojedyncze kromki przypieczonego pieczywa. Do tego najlepiej nadaje się starszy bochenek – w ten sposób nie tylko uzyskujemy chrupiące grzanki do śniadania, ale również nie wyrzucamy zeschniętego pieczywa.
…czy sycące sandwiche?
Opiekacze do kanapek umożliwiają podgrzanie kanapki, składającej się z dwóch kromek pieczywa i wypełniającego ich „nadzienia”. Dzięki temu, co włożymy do środka, takie kanapki są bardziej sycące i lepiej niż tosty zaspokoją głód.
Sandwiche – co tam włożyć?
Odpowiednie pieczywo
Podstawą podgrzanej w opiekaczu kanapki jest chleb. Tradycyjnie do w opiekaczu do kanapek najlepiej sprawdza się pszenny, biały chleb. Jest on odpowiednio miękki, by przybrał kształt od formy znajdującej się wewnątrz opiekacza. Pieczywo charakteryzuje się też delikatnym smakiem, dzięki czemu na pierwszy plan może wybijać się zawartość przygotowywanego przez nas sandwicha. Jeśli jednak zależy Ci na większej wartości odżywczej sandwicha, zamiast pszennego chleba, zastosuj pieczywo pełnoziarniste lub z dodatkowymi ziarnami.
Nasza mała podpowiedź: jeśli chcesz, by tosty apetycznie się zarumieniły na wierzchu, posmaruj je odrobiną masła.
Czy tylko żółty ser?
Ciągnący się, żółty ser typu gouda doskonale skleja ze sobą kromki, jednak nie jest to jedyny rodzaj ser, jakiego możesz użyć w toście. Alternatywą może być chociażby delikatna, śmietankowa mozzarella, którą z pewnością znasz z klasycznej, włoskiej pizzy. Z sera nie muszą rezygnować również osoby na diecie wykluczającej mleko krowie – alternatywą dla sera z mleka krowiego może chociażby jeden z coraz popularniejszych serów wegańskich.
Siła dodatków!
Tym, co nadaje smak i może wpłynąć na wartość odżywczą naszego szybkiego posiłku, są dodatki. Które wybrać? Kieruj się swoimi upodobaniami. Z proponowanym już serem mozzarella świetnie skomponują się inne, klasycznie włoskie dodatki: słodki pomidor i pesto bazyliowe. Interesującym dodatkiem dla zwolenników bardziej wyrazistych smaków będzie także ogórek kiszony. W połączeniu z ostrym, wyrazistym serem Twój tost nabierze zupełnie nowego charakteru. Wolisz coś bardziej odświeżającego? Posmaruj kromki serkiem typu feta, a do środka włóż pokrojone w plasterki awokado i szpinak.
Źródło zdjęć: Pixabay.