Jak dbać o zmywarkę?

Już zaraz po zakupie warto sobie zadać pytanie: jak dbać o zmywarkę? Znając podstawowe informację o jej funkcjonowaniu oraz prawidłowo o nią dbając sprawimy, że sprzęt powinien służyć nam długo. Jeśli jednak coś przestanie działać to również warto znać kilka sposobów, dzięki którym być może obędzie się bez wizyty fachowca.

Nie da się ukryć, że każdy kto ma w swoim domu zmywarkę, szybko uzależnia się od tego wynalazku. Ma same zalety: oszczędza czas, wodę, a co za tym idzie pieniądze. Sama w obecnym mieszkaniu jeszcze nie mam zmywarki, ale w poprzednim używałam przez kilka lat i ciężko było mi teraz przestawić się na zmywanie ręczne dosłownie wszystkiego…

Jak dbać o zmywarkę?

Jak dbać o zmywarkę? Podstawowe zasady:

 • Przeczytaj instrukcję obsługi – może to wydawać się niektórym śmieszne, ale pozwoli uniknąć błędów i przygotuje na sytuacje awaryjne.
 • Resztki jedzenia wyrzucaj do kosza przed włożeniem naczynia do zmywarki – dzięki temu filtry będą służyły dłużej.
 • Podobnie postępuj z nadmiarem tłuszczu, który zebrał się na naczyniach.
 • Naczynia oraz sztućce układaj tak, by nie wyjmować niedomytych. Nie bez powodu na wszystko są odpowiednie przegródki.
 • Sprawdź czy dane naczynie można myć w zmywarce. Unikniesz dzięki temu niemiłego zaskoczenia w postaci pęknięcia czy zniszczenia wzoru, a nawet uszkodzenia sprzętu.
 • Nie zapominaj o soli do zmywarek – jej obecność niweluje twardość wody oraz sprawia

  , że w zmywarce nie osadza się kamień.

 • Rozsądnie zapełniaj zmywarkę – nie nastawiaj jej po każdym posiłku (no chyba, że masz gości), ale też nie pakuj po brzegi, bo niektóre naczynia mogą pozostać niedomyte.
 • Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu – nie chodzi tu tylko o nastawienie pustej zmywarki z najwyższą temperaturą , ale też o umyciu wnętrza oraz uszczelek. Najlepiej domowym sposobem z użyciem sody i octu.
 • Na bieżąco sprawdzaj filtry – to w nich gromadzą się resztki jedzenia i brud, warto umyć je pod bieżącą wodą lub odkamienić w razie potrzeby.
 • Jeśli używasz zmywarki rzadziej niż raz dziennie pamiętaj o tym, że istnieją odświeżacze do zmywarek, które zneutralizują nieprzyjemny zapach.

 

Jak dbać o zmywarkę?

Niestety mimo, że na ogół wiemy jak dbać o zmywarkę może się zdarzyć, że sprzęt odmówi współpracy. O tym co wtedy zrobić i jakie są najczęściej występujące awarie przeczytacie poniżej.

Pamiętajcie, że zanim zaczniecie majstrować przy zmywarce należy najpierw odłączyć ją od dostępu wody i prądu w celach bezpieczeństwa.

Najczęstsze awarie zmywarek, czyli kiedy wzywać serwis?

 • Nie odprowadza wody – zmywarka zakończyła zmywanie, a po otwarciu okazuje się, że na dnie stoi woda. Oto kilka kroków, które sami możemy zrobić przed wezwaniem fachowca:
 1. Opróżnij komorę myjącą zmywarki – z koszyków, a następnie usuwając wodę np. za pomocą gąbki
 2. Wyczyść filtr w zmywarce – być może zebrały się w nim resztki jedzenia lub jest zakamieniony
 3. Przepłucz wąż odpływowy od zmywarki
 4. Sprawdź pompę spustową w zmywarce – jest z tym trochę pracy, ale to również możemy sprawdzić samodzielnie
 • Nie suszy naczyń do końca – po otwarciu okazuje się, że naczynia pozostają mokre. Oto kilka możliwych przyczyn:
 1. Przeładowanie zmywarki – gdy w środku znajduje się za dużo naczyń odpływ może zostać przytkany i woda nie będzie odprowadzana prawidłowo
 2. Chaotyczne układanie naczyń w zmywarce – to również może powodować problemy z odpływem wody
 3. Brak nabłyszczacza – niektórzy myślą, że jest zbędnym dodatkiem, ale wspomaga on proces efektywnego suszenia naczyń po zakończonej fazie zmywania i płukania. Być może jego brak jest powodem tej sytuacji.
 4. Brak grzania – być może powodem jest uszkodzona grzałka w zmywarce, bez której nie ma prawidłowego podgrzania wody oraz powietrza. Ten element z powodzeniem możemy wymienić sami.

Jeśli powyższe rady nie rozwiązują problemu – skontaktuj się z serwisem AGD.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x