Festiwal kaszy Gryczaki 2012 w Janowie Lubelskim

Festiwal kaszy „Gryczaki 2012” odbył się w dniach 11-12 sierpnia w Janowie Lubelskim. Była to kolejna okazja do spróbowania produktów regionalnych i podejrzenia organizacji takich wydarzeń w większym mieście. Do Janowa miałam 40 kilometrów, więc decyzja o wyjeździe została podjęta dość szybko. Niestety mogłam pojechać tam jedynie na dwie godziny pierwszego dnia, ale i tak spróbowałam gryczaków, kiełbasy z dzika, chleba ze smalcem i ogórkiem czy kilku nalewek.

Według plakatu na małej scenie w godzinach 13:30 – 17:00 miało odbywać się „poszukiwanie regionalnych smaków” – gotować mieli przedstawiciele zagród, szkoły gastronomiczne, restauratorzy i inni. Niestety o 16:00 (wtedy przyjechaliśmy) na scenie nikogo już nie było. Trochę się zawiodłam, ale mam nadzieje, że po prostu skończyło się wcześniej, a nie jak to bywa, nie odbyło się wcale.

Cenowo zupełnie inaczej niż w Sułowie: ciastka, plastry pierogu biłgorajskiego, gryczaki czy kieliszki nalewki kosztowały w większości zagród 3 zł. Ceny chleba ze smalcem od 4 zł w górę. Bardzo fajnym pomysłem była sprzedaż chleba domowej roboty. Gorzej było z wędlinami, które w większości przypadków nie były przechowywane w lodówkach. Rozumiem trudność w organizacji takiej lodówki, a właściwie dostępu do prądu w parku, ale wystawianie wędlin i kiełbas na kilka godzin w cieple nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zastanowiła mnie sprzedaż oscypków, bo jakby nie patrzeć do gór mamy kawałek i nie jest to potrawa regionalna. 
Do domu przywiozłam kawałek chleba orkiszowego i pierogu biłgorajskiego, który uwielbiam. Skusiłam się także na dwie nalewki 25%: śliwkową i miętową. Spróbowałam także: wiśniowej, truskawkowej, akacjowej i morelowej.
„Ulik” – zapraszam!
Pieróg biłgorajski

Kiełbasa z dzika i chleb ze smalcem

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miss Disorderly
10 lat temu

Nosz czemu ja zawsze muszę dowiadywać się o fajnych wydarzeniach po fakcie 😛

Edith
10 lat temu

Nie wiem skąd jesteś, ale jeśli gdzieś z okolic Janowa to jeszcze w Zwierzyńcu 25 sierpnia odbędzie się IV Lubelskie Spotkanie z Tradycją i Kulturą Łowiecką i z pewnością będzie wiele do próbowania: https://icity.pl/iv-lubelskie-spotkania-z-tradycj%C4%85-i-kultur%C4%85-%C5%82owieck%C4%85-w17554

Karmel-itka.
10 lat temu

i to dowód na to, jakie kasza daje możliwości!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x