Wybierz dobry brykiet do swojego grilla

Wbrew obiegowym opiniom tradycyjne grille węglowe nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Niebezpieczne substancje, których powinniśmy unikać kryją się nie w samym urządzeniu i sposobie jego działania, lecz w niektórych materiałach opałowych. Dlatego tak ważne jest, by wybierać jedynie najwyższej jakości węgiel oraz brykiet do naszego grilla.

Wybierz dobry brykiet do swojego grilla

Brykiet – zalety i wady

Zarówno w przypadku wyboru węgla, jak i brykietu jako materiałów opałowych do grilla musimy brać pod uwagę kilka istotnych parametrów. Wiele osób woli korzystać z brykietu niż z węgla, ponieważ ten pierwszy ma bardziej zbitą formę, nie kruszy się tak łatwo i jest łatwiejszy do rozpalenia. Dodatkowo, opalając grilla za pomocą brykietu, możemy osiągnąć wyższą temperaturę oraz dłuższy czas spalania niż w przypadku zwykłego węgla.

Brykiet ma wiele zalet. Jednak jeśli chodzi o cenę, zazwyczaj jest droższy od węgla drzewnego. Może również być od niego bardziej szkodliwy. To dlatego, że może on zostać przygotowany z zastosowaniem składników niskiej jakości. Brykiet składa się – oprócz węgla drzewnego – z odpadów drzewnych (m.in. trzciny czy torfu) i substancji palnych. Aby uzyskać jego zbitą formę, jest on poddawany sprasowaniu i stosuje się spoiwo, np. żywicę czy klej. Jeżeli składniki użyte do wytworzenia brykietu są pochodzenia naturalnego, nie mamy się czym martwić. Takie produkty znajdziemy w ofercie firmy Weber, np. brykiet Long Lasting Premium, który ma w 100 proc. naturalny skład.

Dobry brykiet – jak wybrać?

Aby upewnić się, że kupujemy brykiet dobrej jakości, powinniśmy dokładnie przeczytać, z czego został wykonany. Zarówno brykiet, jak i jego spoiwo, powinno być pochodzenia naturalnego. Jeżeli produkt zawiera substancje pochodzenia chemicznego, ryzykujemy, że smak naszych potraw będzie zepsuty. Przede wszystkim jednak narażamy na szwank swoje zdrowie.

Brykiet i podobne produkty muszą spełniać standardy normy DIN-EN 1860-2. Stanowi ona gwarancję bezpieczeństwa dóbr tego typu, które są wypuszczane na rynek.

Brykiet czy węgiel – co wybrać?

Jeżeli jesteśmy posiadaczami tradycyjnego grilla, to stajemy przed wyborem, jaki rodzaj materiału opałowego wybrać – węgiel czy brykiet. Są zwolennicy zarówno jednej opcji, jak i drugiej.

Węgiel rozpala się bardzo szybko, jednak równie szybko gaśnie. Jest to produkt zazwyczaj niedrogi, choć warto zwrócić uwagę, że najtańsze węgle na grilla bywają słabej jakości, mają małe bryłki lub występują w postaci miału, co wiąże się z tym, że wypalają się niezwykle szybko i trzeba ich ciągle dokładać. Nie stanowią więc wydajnych produktów. W przypadku węgla warto mimo wszystko postawić na jakość i na sprawdzonego producenta. Najwyższej jakości węgiel drzewny do grilla oferuje firma Weber.

Brykiet natomiast, choć ma zazwyczaj wyższą cenę niż węgiel, jest też łatwiejszy do rozpalenia. Osiąga wyższą temperaturę, która może się utrzymać nawet przez kilka godzin. Nie wymaga ciągłego dokładania. Jest jednak produktem o złożonym składzie, trzeba więc mieć pewność, że kupujemy brykiet powstały wyłącznie z naturalnych elementów wysokiej jakości. Taką gwarancję mamy w przypadku sprawdzonych marek o ugruntowanej pozycji na rynku jak firma Weber.

Pamiętaj, że brykiet i węgiel to tak naprawdę najważniejszy element grillowania na grillu węglowym. Nie zapominaj o nim i nie zaopatruj się w paliwo na ostatnią chwilę na stacji benzynowej. Nie próbuj też oszczędzać na surowcu. Przede wszystkim ryzykujesz, że do potrawy przedostaną się szkodliwe substancje a smak dania się zmieni. Co więcej, oszczędność jest tylko pozorna. Dla przykładu: brykiet firmy Weber ma znacznie wyższą kaloryczność niż jego odpowiedniki z marketów i stacji, więc pali się dłużej, co sprawia, że rzadziej musisz zaopatrywać się w nowe opakowanie. Pamiętaj: jakość przede wszystkim!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sztuce grillowania, poznać dobre praktyki i metody stosowane przez światowej sławy grillmasterów, zapisz się do newslettera na stronie weber.com.

Wybierz dobry brykiet do swojego grilla

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x