Patelnia aluminiowa – kupować solo czy w zestawie?

Aktualnie wybór patelni na rynku jest ogromny – różne rozmiary, marki, kształty, modele i materiały. Wśród tylu możliwości łatwo się pogubić, dlatego dziś skupimy się na patelniach aluminiowych. Odpowiemy też na pytanie, czy i kiedy warto kupić patelnie w zestawie. Koniecznie przeczytaj!

patelnie

Aluminiowa patelnia – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Patelnie aluminiowe to najpopularniejszy rodzaj patelni do użytku domowego. Są lekkie, niedrogie, szybko się nagrzewają i stygną. Przy tym wyglądają estetycznie i występują w wielu wariantach. Warto jednak wiedzieć, że w sklepach znajdziemy dwa główne typy – tłoczone i odlewane.

Tłoczone są tanie i niskiej jakości. Po nagrzaniu często ulegają deformacji, a gotowanie na nich staje się niewygodne. Nadają się raczej do przygotowywania prostych posiłków lub odgrzewania potraw. Natomiast patelnie odlewane są grubsze, mocniejsze i lepszej jakości, co znajduje odzwierciedlenie w ich cenie.

W żadnym wypadku nie zalecamy też kupowania patelni aluminiowych bez powłoki. Nie nadają się do gotowania potraw zawierających kwasy, ponieważ kwas wchodzi w reakcję z aluminium, przez co uwalniane są szkodliwe substancje, które wnikają w żywność. Dlatego przy zakupie szukaj patelni z pokryciem teflonowym, ceramicznym czy granitowym. Stawiaj też na sprawdzone marki takie jak Zwieger, Odelo czy Gerlach.

jaką patelnię wybrać

W zestawie czy pojedynczo?

W sklepach można znaleźć ogromny wybór patelni zarówno w zestawach, jak i pojedynczo. W tym wypadku wszystko zależy o tego, czego właściwie potrzebujesz.

Jeśli wyposażasz swoją kuchnię od zera, to zestaw złożony z kilku patelni w różnych rozmiarach, będzie lepszym pomysłem. Po pierwsze, na pewno zakup w komplecie pozwoli Ci zaoszczędzić kilka złotych. Po drugie, wyposażenie Twojej kuchni będzie spójne i jednolite. Co więcej, bardzo często do patelni w zestawach dołączone są również pokrywki. Bez trudu znajdziesz komplety zawierające różne rodzaje patelni, np. głęboką i do naleśników lub grillową. Zestaw doskonale sprawdzi się jako prezent – dla pary młodej, miłośnika gotowania czy znajomych na nowe mieszkanie.

W sytuacji, gdy potrzebujesz tylko jednej konkretnej patelni, oczywiście nie ma sensu kupować całego zestawu. Także, jeśli testujesz jakąś markę i chcesz przekonać się o jakości jej produktów, to lepiej postawić na początku na pojedynczą patelnię. W przyszłości zawsze możesz dokupić do niej inne, aby stworzyć własny zestaw dopasowany do stylu gotowania.

Zalety aluminiowych patelni

Ze względu na estetyczny wygląd, wytrzymałość i niski koszt aluminium szybko podbiło serca konsumentów. Jest kompatybilne z różnymi palnikami, więc nadaje się do płyt gazowych, elektrycznych, indukcyjnych (jeśli mają ferromagnetyczne dno) i ceramicznych. W sklepach bez trudu znajdziesz aluminiowe patelnie dowolnego rodzaju – klasyczne, grillowe, do naleśników, woki i głębokie do duszenia. Nieważne więc, czy kupujesz patelnię solo, czy w zestawie, aluminium to zdecydowanie dobry wybór.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x