Karnawałowe inspiracje: najlepsze przepisy

Karnawał to czas licznych spotkań w gronie najbliższych. To również czas świetnej zabawy, której towarzyszy dobre jedzenie. Poznaj karnawałowe inspiracje i sprawdź najlepsze przepisy na imprezę.

Trudno znaleźć uniwersalne karnawałowe menu. W tym czasie na polskich stołach goszczą bowiem zarówno potrawy tradycyjne takie jak sałatka śledziowa czy faworki, jak i przekąski, które mają niewiele wspólnego z tradycyjną kuchnią polską, np. sałatka z tortellini, koreczki z oliwkami czy sałatka gyros. Planując karnawałowe menu, nie można zapomnieć także o drinkach. Te nie zawsze muszą być jednak alkoholowe. Coraz większą popularnością cieszą się napoje niewyskokowe, w szczególności te będące bezalkoholową wersją tradycyjnych koktajli z alkoholem, dlatego warto zadbać o to, by i te znalazły się na imprezie. To ukłon gospodarzy w stronę kierowców, kobiet w ciąży, matek karmiących oraz wszystkich tych, którzy z różnych powodów nie planują pić alkoholu, ale zamierzają świetnie się bawić.

*Artykuł sponsorowany

Karnawałowe inspiracje

Faworki czy chrusty? Nie ma znaczenia!

Dla jednych tylko faworki

Buy Levitra online

, dla innych wyłącznie chrusty, chruściki, czasami nawet kreple. Mowa o tradycyjnych polskich, litewskich i niemieckich chrupkich ciastkach przygotowywanych w czasie karnawału. Tradycyjnie przygotowuje się je z mąki pszennej, żółtek i/lub całych jaj, tłuszczu (masło lub margaryna i śmietana), cukru oraz spirytusu. Ten ostatni składnik bywa zastępowany innym alkoholem, np. koniakiem. Jest jednak niezbędny, ponieważ pełni rolę spulchniacza oraz zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu podczas smażenia.

Sekretem chrupkości faworków jest tłuczenie dokładnie zagniecionego ciasta wałkiem. Czynność należy powtarzać wielokrotnie (po każdym tłuczeniu ciasto należy złożyć i ponownie bić) aż do powstania pęcherzyków powietrza. Następnie trzeba je porządnie schłodzić, a po wyjęciu z lodówki cienko rozwałkować i pokroić na długie prostokąty. Każdy element trzeba naciąć pośrodku. Przez powstały otwór należy przeciągnąć jeden z krótszych boków prostokąta. W ten sposób powstanie charakterystyczna kokardka, która po usmażeniu będzie bardzo chrupiąca. Alternatywną metodą przygotowania faworków jest pieczenie. Również takie chrusty smakują wyjątkowo.

Poznaj najlepszy przepis na faworki

Karnawałowe sałatki: zdrowe przysmaki

Święta i Sylwester to czas, kiedy jemy dużo tradycyjnych potraw. Świąteczne dania są tłuste i ciężkie, dlatego warto zadbać o to, by na imprezie karnawałowej nie zabrakło zdrowych przekąsek

, które będą miłym urozmaiceniem po niedawnym biesiadowaniu. Dobrym pomysłem jest uwzględnienie w karnawałowym menu kolorowych koreczków z warzywami i rybami oraz sałatek. Te ostatnie nie muszą być zaprawiane majonezem. Znacznie lżejszym i ciekawym rozwiązaniem będą sosy na bazie oliwy z oliwek, oleju lnianego czy oleju dyniowego. Smak sosu podkreślą ocet balsamiczny lub sok z cytryny oraz zioła. Równie dobrze sprawdzają się sosy na bazie jogurtu naturalnego. Ten świetnie łączy się z czosnkiem, sokiem z cytryną i miętą.

Lekki sos na bazie oliwy sprawdzi się do sałatek opartych na miksie sałat, listkach szpinaku czy jarmużu (np. sałatka z rukoli, sałatka grecka, sałatka Cezar). Sos jogurtowy będzie natomiast idealny do nieco bardziej treściwych połączeń (np. sałatka gyros, sałatka z brokuła, sałatka z makaronem, sałatka śledziowa, sałatka z wędzonym kurczakiem, sałatka z tuńczyka).

Karnawałowe inspiracje

Koreczki: smaczne i proste przekąski

Koreczki od lat pojawiają się na polskich stołach w czasie karnawału. Przygotowywane przez naszych rodziców czy dziadków składały się przede wszystkim z szynki, sera żółtego oraz konserwowych warzyw (ogórek, papryka). Dziś mamy do wyboru znacznie więcej ciekawych składników i przepisów. Warto więc sięgnąć po te smaczne i proste przekąski na karnawałową zabawę. Eleganckie koreczki na imprezę mogą być też zdrowe, dlatego świetnie sprawdzą się jako dodatek albo alternatywa dla sałatki. Dodatkowym atutem koreczków jest to, że przygotowując je, nie trzeba trzymać się przepisu. Z łatwością można je zrobić łącząc swoje ulubione składniki lub… wykorzystując resztki z przygotowania innych potraw. Bardzo często po Świętach mamy w lodówce zamarynowane śledzie, z których możemy przygotować pyszne i zdrowe koreczki śledziowe. Ta przekąska będzie idealna, jeśli połączymy rybę z ogórkiem kiszonym i cebulą. Z kolei koreczki z oliwkami będą smakowały wyjątkowo, jeśli do oliwek dodamy pomidorka koktajlowego i kulkę mozzarelli. Brzmi banalnie prosto, prawda?

Kolorowe drinki: alkoholowe i bezalkoholowe

Na imprezie karnawałowej nie może zabraknąć kolorowych drinków, zarówno tych alkoholowych, jak i bezalkoholowych. Przygotowując stół czy kącik z napojami, warto zadbać o to, by produkty z procentami były oddzielone od tych nie zawierających alkoholu. To pozwoli uniknąć przypadkowego spożycia alkoholu osobom, które nie chcą po niego sięgać. Napoje bez alkoholu nie muszą być wyłącznie sokami. Z powodzeniem można przygotować pyszne koktajle, które nie zawierają alkoholu, a smakują wyjątkowo.

Sprawdź idealny przepis na bezalkoholową Krwawą Mary

Karnawał to czas, w którym wyjątkowo chętnie spotykamy się z bliskimi, organizując liczne imprezy. Na spotkaniu z rodziną czy znajomymi nie może zabraknąć dobrego jedzenia oraz drinków. Dobrym pomysłem jest ustalenie menu w porozumieniu ze wszystkimi uczestnikami karnawałowej zabawy oraz podzielenie obowiązków związanych z przygotowaniem poszczególnych potraw. Wówczas gospodarze nie będą przemęczeni przygotowaniami do imprezy i będą pełni energii do wspólnej zabawy. Z pewnością też będą chcieli być gospodarzami karnawałowej zabawy nie jeden raz.

Karnawałowe inspiracje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x