Rozwiązania, które pomagają Ci jeszcze oszczędniej korzystać ze zmywarki

Zmywarka, kiedyś kojarzona z luksusem, dziś coraz częściej jest podstawowym sprzętem AGD. Jak oszczędniej korzystać ze zmywarki i czy jest to w ogóle możliwe? Co zrobić, żeby zmywanie było źródłem oszczędności i niższego zużycia wody oraz energii? Podpowiadamy!

*Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux.

oszczedniej korzystać ze zmywarki

Zmywanie w zmywarce czy mycie ręczne – co zużywa mniej wody i prądu?  

Wiele osób rezygnuje ze zmywarki w obawie przed wysokimi rachunkami za wodę oraz prąd. Takie przekonanie nie jest jednak niczym innym, jak szkodliwym mitem. Korzystanie ze zmywarki może być i w większości przypadków jest dużo bardziej oszczędne. Odpowiednio użytkowana zmywarka może zużywać znacznie mniej wody i prądu w jednym cyklu mycia niż wyczyszczenie takiej samej ilości naczyń ręcznie. Wystarczy odpowiednio przygotować się do tej czynności oraz wyrobić odpowiednie nawyki związane ze zmywaniem: 

  • do zmywarki nie należy wkładać naczyń, na których znajdują się duże ilości resztek jedzenia. Warto wiedzieć, że bardzo brudne naczynia mogą nie domyć się w jednym cyklu, co będzie wiązało się z koniecznością ponownego uruchomienia zmywarki. Aby dwa razy nie płacić za to samo zmywanie, przed umieszczeniem naczyń w zmywarce warto dokładnie usunąć z nich resztki.  
  • warto uruchamiać zmywarkę dopiero gdy jest pełna.  
  • korzystać z programu ECO. 
  • płyny czy tabletki do zmywarki są ogólnodostępne. Ich używanie nie jest dużym kosztem, zwłaszcza że w wielu domach mogą być zużywane na podobnym poziomie co płyn do mycia naczyń.  

 

Mycie naczyń w zmywarce – jak oszczędnie zmywać?  

W przypadku zaschniętych zabrudzeń, można wcześniej namoczyć talerze. Dzięki temu zmywarka łatwiej domyje naczynia. Aby nie marnować bieżącej wody, warto wykorzystać do tego wodę np. z ugotowanych wcześniej ziemniaków, makaronu czy ryżu. Innym dobrym nawykiem jest włączanie zmywarki dopiero wtedy, gdy będzie ona całkowicie załadowana. 

Trzeba mieć świadomość, że uruchamianie sprzętu, w którym znajduje się tylko kilka naczyń, jest marnowaniem wody, energii oraz oczywiście pieniędzy. Warto zwracać uwagę także na programy i możliwości sprzętu. Większość zmywarek nowej generacji posiada krótkie i oszczędne programy zmywania. Zużywają one najmniej prądu i wody, dlatego doskonale nadają się do codziennego zmywania.  

Obraz autorstwa Freepik

Mycie naczyń w zmywarce – warto zainwestować w odpowiednie środki czystości  

Aby zmywanie było skuteczne, nie wystarczy oczywiście odpowiedni program. Do sprzętu należy dokupić jakościowe środki czystości przeznaczone do zmywarki, np. tabletki. Zmywarki najczęściej potrzebują:  

  • tabletek do zmywarki (lub płynu), 
  • soli do zmiękczania wody,  
  • nabłyszczacza, który odpowiada m.in. za szybsze schnięcie naczyń mytych w zmywarce. 

Chociaż może się wydawać, że jest tego więcej niż w przypadku zmywania ręcznego (potrzebny jest tylko płyn do mycia naczyń, ciepła woda i gąbka), to detergenty do zmywarki zużywają się wolniej, niż można się tego spodziewać.  

Przed uruchomieniem cyklu zmywania trzeba umieścić w zmywarce tabletkę lub płyn. Sól lub nabłyszczacz należy dosypać lub dolać co kilkanaście- kilkadziesiąt cyklów.  

Warto pamiętać, że korzystając z wysokiej jakości detergentów do zmywania w zmywarce możesz przedłużyć sprawność urządzenia: zmniejszają one powstawanie osadów i sprawiają, że sama zmywarka jest czystsza, zarówno jeśli chodzi o jej komorę, jak i podzespoły wewnętrzne.  

Najlepsza zmywarka do domu – jaką zmywarkę kupić?  

Osoby, które dopiero zamierzają zakupić zmywarkę, przed podjęciem ostatecznej decyzji, powinny dobrze przeanalizować możliwości wybranego sprzętu. Ciekawym produktem jest zmywarka do zabudowy ComfortLift 900 marki Electrolux. Ta oszczędna zmywarka to pierwsza zmywarka na rynku, która pomaga w załadunku i wyładunku naczyń. Jak wygląda to w praktyce? Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii, kosz zmywarki samodzielnie unosi się na odpowiednią wysokość. Takie rozwiązanie sprawia, że korzystanie ze zmywarki jest jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. Innym przydatnym dodatkiem jest funkcja ExtraHygiene, która zapewnia bardzo dokładne czyszczenie. Dzięki zastosowaniu temperatury 69°C dochodzi bowiem eliminacji większości zarazków z naczyń. Poza tymi funkcjami charakteryzuje się ona wysoką sprawnością energetyczną oraz posiada rozbudowany tryb ECO, który pomaga jeszcze bardziej obniżyć zużycie energii i wody.  

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x