Jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne?

Pewnie każdy, kto jest posiadaczem takiej patelni staje przed dylematem: jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne? Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bo patelnie z żeliwa potrzebują zupełnie innego traktowania niż te zwykłe. Mam dla Was kilka ważnych porad, dzięki którym długo będziecie mogli cieszyć się z użytkowania swojej patelni.

 

Wpis powstał przy współpracy z marką Staub.

 

Kilka punktów, o których musi pamiętać właściciel patelni żeliwnej:

 • Przed pierwszym użyciem warto zakonserwować patelnię: umyć gorącą wodą, osuszyć i nasmarować olejem, wstawić do piekarnika i rozgrzać do 150 st.C. Wyjąć, ostudzić i usunąć nadmiar oleju. Tłuszcz zakonserwuje powierzchnię. Jeżeli patelnia posiada uchwyt, który uniemożliwia użytkowanie w piekarniku wystarczy ją mocno rozgrzać na płycie gazowej.
 • Do mycia patelni żeliwnych nie można używać ŻADNYCH detergentów, ani myć w zmywarkach!
 • Przede wszystkim trzeba pamiętać, że patelnie żeliwne nie lubią nagłej zmiany temperatur: należy rozgrzewać je powoli, a na rozgrzane nie wlewać zimnej wody. Również warto zwracać uwagę, by elementy składowe potraw miały przed smażeniem temperaturę pokojową.
 • Regularne natłuszczanie olejem pozwala dłużej cieszyć się z użytkowania patelni.
 • Do czyszczenia nie należy używać ostrych zmywaków i „drapiących” stron gąbek, bo można uszkodzić patelnie.
 • Gdy do patelni zaczynają przywierać smażone potrawy należy zakonserwować ją solą. Na oczyszczoną patelnię wysypać warstwę soli i podgrzewać, pilnując, by nie przywarła do dna. Następnie należy ostudzić patelnię i usunąć sól.
 • Nie należy na niej przechowywać zbyt długo potraw, ani zamykać szczelnie np. przykrywając pokrywką, bo patelnie żeliwne są bardzo podatne na korozje. W takiej sytuacji należy oczyścić patelnię z rdzy i ponownie zakonserwować olejem.
 • Patelnie żeliwne rozgrzewają się bardzo szybko, więc trzeba dobrze dopasować palnik, bo nie ma potrzeby ogrzewać boków naczynia i wystarczy użyć 75% mocy palnika.

 

Jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne

Konserwacja patelni w piekarniku

 

W wyżej opisany sposób zakonserwowałam swoją patelnię grillową marki Staub. Okrągła patelnia o średnicy 22 cm może być bardzo dobrym pomocnikiem w kuchni, zwłaszcza, gdy nie potrzebujemy dużej powierzchni – dla naszej małej rodziny w sam raz. Patelnia pokryta jest z zewnątrz warstwą czerwonej emalii, która prezentuje się bardzo elegancko. Marka Staub oferuje jeszcze do wyboru: patelnie żeliwne o średnicy 26 i 30 cm.

Wrażenia: patelnia rzeczywiście bardzo szybko się rozgrzewa, a dzięki żeliwnym uchwytom można wstawiać ją również do piekarnika. Jest solidna i mimo niewielkich rozmiarów dość ciężka. Znakomicie grilluje się na niej różne potrawy, a na powierzchni warzyw i mięs pozostają charakterystyczne „paski”. Smażone potrawy nie przywierają do powierzchni również dzięki powłoce non-stick (chociaż i tak najważniejsza jest odpowiednia konserwacja olejem). Wysokie „żeberka” patelni znakomicie pomagają wytopić tłuszcz z potraw.

Patelnia objęta jest 30-letnią gwarancją producenta.

 

Jak czyścić i konserwować patelnie żeliwne

charakterystyczne wysokie „żeberka” patelni

 

 

KONKURS

Nagroda: Patelnia żeliwna marki Staub o średnicy 22 cm.

 

ZADANIE:

W komentarzu pod tym wpisem podziel się:

Podaj przepis na najlepsze danie, do przygotowania którego można wykorzystać patelnię grillową.

 

Konkurs trwa od 25 do 31 października 2017 r. włącznie.

 

REGULAMIN KONKURSU:

 1. Organizatorką konkursu jest autorka bloga „Pasja Smaku” Edyta Kondrat. Za wysyłkę nagród odpowiada sponsor, czyli firma Ballarini.
 2. W konkursie może wziąć udział każdy czytelnik bloga. Osoby nie posiadające konta Disqus mogą zalogować się za pomocą Gmaila, FB lub Twittera. Jeśli jednak dalej macie problem prześlijcie odpowiedź mailowo (kontakt@pasjasmaku.com).
 3. Odpowiedź na pytanie należy opublikować w komentarzu pod wpisem konkursowym.
 4. Zwycięzcami konkursu zostanie 1 osoba, której przepis lub pomysł zostanie uznany przez autorkę bloga za najciekawszy.
 5. Konkurs trwa od 25.10 do 31.10.2017 r. (włącznie).
 6. Ogłoszenie wyników nastąpi w ciągu 5 dni od daty zakończenia konkursu. Wyniki zostaną opublikowane we wpisie konkursowym.

 

 

 

WYNIKI

Przepraszam, za spore opóźnienie, ale oto wyniki:

Wygrywa Jola i jej przepis na Pełnoziarniste pizzerinki z grilla

odezwij się do mnie z danymi teleadresowymi na email: kontakt@pasjasmaku.com

 

Print Friendly, PDF & Email
Back To Top